Immár hivatalosan is vége a sötét és unalmas télnek, elővetted a tavaszi kabátot, sportcipőt, készíted lelkesen a summer body-t és érzed, hogy kúszik beléd vissza az életenergia, amit a hideg és a mononton napok elszipolyoztak tőled. Jobb az íze a kávénak, finomabb a reggeli bundáskenyér és az élet is csak egyszerűen szép. Ámbár valami mégsem az igazi, mert a tavasz jöttével a gómbócok is egyre gyűlnek a torkodban. Érzed, hogy nem találod a helyed és ugyan minden rendben körülötted, mégsem vagy a helyeden.

Ha azon gondolkodnál, hogy ez vajon rendjén van-e és csak neked vannak furcsa érzéseid a hónapok váltakozásakor, akkor megnyugtatlak, hogy nem!

Viszlát téli depresszió, üdv tavaszi szorongás jeligére összegyűjöttünk pár dolgot amit érdemes tudnotok a szezonális affektív zavarról, fajtáiról, tüneteiről illetve orvoslásáról.

Sokan nem tudják, hogy a szezonális affektív zavar nem csak és kizárólag a téli hónapokban fordul élő, tavasszal vagy nyáron is tapasztalhatók a szezonális szorongás tünetei az évszakváltozás vagy más körülmények miatt, ezért sem fontos elhanyagolni.

Valójában mi is a SAD (seasonal affective disorder), szezonális affektív zavar?

  • évről évre visszatérő, időleges állapot. Vagyis a tünetek általában ugyanakkor jelentkeznek, és múlnak is el, minden évben.
  • a kezdet általában késő ősz, illetve kora tél szokott lenni, a vége pedig a tavasz melegebb, naposabb napjaival érkezik. Előfordulhat azonban ritkán éppen az ellenkezője is, szezonális dep­ressziója lehet valakinek éppen a tavasz vagy a nyár kezdetén is.

Tünetei

  • elveszíted az érdeklődést az iránt a tevékenységek iránt, melyek örömet okoznak neked
  • alacsony az energiaszinted
  • alvási nehézségekkel küzdesz, vagy túl sokat alszol
  • a nap nagy részében lehangolt vagy
  • az étvágyadban és étkezési szokásaidban változást vélsz felfedezni
  • nehezedre esik a koncentráció
  • értéktelennek érzed magad

Mi okozza?

A legfontosabb tényező ami a lehetséges okok közé sorolható az nem más, mint a melatonin. A téli hónapokban a fényhiány hatására megemelkedik szervezetünk melatonin szintje, ezért levertek, fáradtak, aluszékonyak vagyunk, mivel ez a hormon felelős az alvás és ébrenlét ciklusának beállításáért- nem csoda hát, hogy hogy a tavasz megérkeztével ez is felborul, leredukálva e hormon mennyiségét.  Szervezetünk bár iparkodik adaptálódni az új évszakhoz, furcsán érezhetjük magunkat míg átszokik.

Továbbá számtalan kiváltó tényező játszik még, míg télen az időrájási viszontagságok, a kevés napfény és a szabadban töltött idő hiánya, addig tavasszal az időjárás ingadozása és az időjárástól függő tevékenységek növekedése, sok ember számára okozhatnak szorongást és stresszt.

No para, van megoldás!

Mit tehetsz ellene?

Ha már egy próbléma feltárásra kerül, onnan már közel a megoldás, pár tuti tipp, hogy átlendülj a szorongásodon:

  1. Mozogj! – Még ha nem is vagy nagy sportember és inkább a kanapét nyomnád a Friendset nézve, mozdulj ki (amennyire teendőid engedik) legalább egy húsz perc erejéig, sétálj, elmélkedj. A testmozgás köztudottan segít a szorongás leküzdésében.
  2. Figyelj arra, mit eszel! – Az egészséges étrend, amely sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat és egészséges zsírokat tartalmaz, hozzájárul az általános jóléthez és a hangulatod javításához. Persze néha egy kis csoki. Csokievéskor endorphin szabadul fel a szervezetedben.
  3. Beszélj róla! – Talán a legfontosabb tipp, hogy merj beszélni az érzéseidről, arról, ha nem oké valami. A barátaid, szüleid, avagy a szűk köröd mindig támogatni fognak, ha tudják, hogy gondokkal küszködsz.
  4. Terápiás lehetőségek –  számtalan hatékony módszer lehet a negatív gondolatok és viselkedési minták megváltoztatására. Ez a terápiás módszer segíthet abban, hogy felismerjük és kezeljük a szorongás okait és tüneteit.

A felsoroltak után pedig hozzátenném, végül de nem utolsó sorban, hogy bármit tehetsz ellene amivel úgy érzed, hogy ki tudod rángatni magad a rossz közérzetből. Ha rám hallgatnál felhívnád nagymamád egy jó traccsra, vagy vinnél neki egy kis sütit, és egy tea mellett rájönnél, hogy az életben bizony sohasem vagy egyedül.

Bűn s vétek elhanyagolni a tüneteket és főleg hagyni, hogy elhatalamsodjon a szorongás egy olyan vagány és értékes emberen, mint amilyen a kiszemelted, szomszéd, a legjobb barát, az egyetemi tanár, vagy amilyen te is vagy.