Ha az embernek nem lenne folyton megújuló a természete, sokkal puritánabb és szürkébb világban élnénk. Ugyanakkor fontosnak érezzük, hogy bizonyos attitűdjeink érintetlenül maradjanak. Vonzódásunk például a tradicionális dolgokhoz sosem évült el. Egyszerűen nem szeretnénk évről évre ugyanazt a cipőt hordani, mégis ragaszkodunk hozzá, mert megszoktuk. Már nem passzol a személyiségünkhöz, de valahol mégis, miközben ugyanezt túl sok ember tette már magáévá és tette élete szerves részévé. Akárcsak mi.

A manapság ismert és divatosnak számító surranók, már az elmúlt koroknak emelnek emléket, mégis ezek lettek szinte az összes gyártó örökös slágerei. Funkcionálitásuk végtelen előnyét viszont néha fel kell frissíteni egy kevés kreativitással. És itt jönnek képbe a kollabmárkák.

A kollab-brandek általában egy teljes mértékig önálló márkaképet képviselnek, ugyanakkor piacon maradásuk, csekély gyártási kapacitásuk miatt a nagyobb cégek kezében van.

Ezek a kis, főleg egy adott szubkultúrát magukhoz ölelő vállalatok egy életérzést, és a hozzá járó nevet árusítják, mintsem valós terméket.

Stüssy

az 1980-as években megalapított Stüssy nagyon jó példa arra, hogy sosem tudhatjuk miként valósulnak meg álmaink. Shawn Stussy csak egy szörfmárkát szeretett volna alapítani, ami felvirágoztatja a kaliforniai szörfközösséget. A szörfdeszkái nem voltak túlzottan keresettek, viszont a márkát népszerűsítő pólók az egyedi mintákkal illetve dizájnokkal nagyon jó pénzt hoztak a kasszára. A cég lassan 50 éves fennállása óta most lett először megbecsült márka. A legismertebb kollaborációi mindig is a Nike-al voltak, első közös cipőjüket 2000-ben Stüssy x Nike Air Huarache LE néven adták ki. Azóta a két cég szoros kapcsolatot ápol és a Stüssy, mint önálló név igazi kuriózummá vált a divat világában.

Kép: Vogue France

Dime

A gördeszkás közösség mindig is nagy szerepet játszott a divat színterén. Szókimondó, szabályt nem követő megjelenésük és innovatív gondolkodásuk szenvedélyük iránt, nagyon sok híres nevet szült: Supreme, Globe, DC és 2005-ben a Dime-t. A Dime ötlete Montreálban, Antoine Asselin és Phil Lavoie fejéből pattant ki. A márka dizájnpolitikája megragadó és egyedi. A főleg Reebok modelleket újra gondoló brand szinte bármely modellből újat varázsol. A Skater gyökereit egyre inkább elveszítő név mára már saját tervezésű ruháiból, és együttműködéseiből él, és egyenlőre úgy néz ki, hogy nem szeretne leállni.

Kép: Sneaker Freaker.com

Jjjound

Nem engedjük el Montreált, és maradunk Kanada szeszélyes időjárásánál A Jjjound talán a legnagyobb, és legjobb kreatív designer 2006-óta. A színek, az ízlés mind azt mutatják, hogy igen, mindenből lehet aranyat csinálni, sőt újra fel is találni. Csupán tudni kell, hogy hova nyúljon az ember és a Jjjound pont ilyen. Legújabb New Balance, Reebok, Vans, Adidas modelljeinek köszönhetően, mint egy ikon vonul be a kollab-márkák történelmébe.

Kép: GQ British