Hogyha azt hinnéd, hogy meglátogatni egy világvárost pont olyan szép és kényelmes, mint ahogy azt egy esteleges Tiktok videóban láttad, sajnos ki kell, hogy ábrándítsalak. Ha azt gondoltad, hogy nem lesz heringparty minden olyan látványosság előtt, ahol az insta celebek csak úgy pózerkednek és leugrasz citybreakelni annak reményében, hogy hatezer jó képpel térsz haza, akkor is hatalmasat tévedtél.
Mi marad hát ehelyett? Életszagú helyzetek, pillanatok, amikért csak egyszerűen érdemes élni. Az Aperol Spritzet felváltó csapolt sör, pizzák és makarónik íze, barátok, és a mediterrán szellő.
Friss és személyes élményeim alapján készítettem egy rövid összegzést mindarról amiben az öt napos kiruccanásom alatt részem volt, illetve arról, hogy hogyan spórolj rengeteg időt, pénzt és idegszálat ha Rómában jársz.
NUMERÓ ÚNÓ jótanács: Készíts tervet előre, ügyesen és tájékozódj alaposan, légy tisztában a lehetőségeiddel, mérd fel, hogy mennyi időd van és az mire elegendő. Nekünk relatíve nyert ügyünk volt, öt nap alatt tökéletesen bejártuk a helyszínt, a Trevi kúttól egészen a Rómától 30 kilóméterre fekvő Tivoli-ig. Azt tartsd mindig szem előtt, hogy számodra mi a prioritás, alakíts ki egy sajátos rendszert ami alapján könnyebben tájékozódsz. Mi például kintről befelé haladva, hódítottuk meg Rómát. A Vatikánnal és a Trastevere negyeddel kezdtük, majd a napok teltével szép lassan haladtunk belefé, a belváros szívének közepébe. Felkiáltójel (!) – legtúristacsalógatóbb spotokhoz érdemes kora reggel menni, máskülönben elmegy az egész életkedved a sok tolakvó embertől és attól, hogy egy normális fotót nem fogsz tudni készíteni.
(Hála drága Áronomnak a stratégia kidolgozásáért)
DUE: Reggelizzetek és keressétek a helyiek által preferált éttermeket! A reggeli nagyon fontos, hogy bírjátok az egésznapos sétagaloppot, mindenképp a szállást reggelivel ajánlott lefoglalni. Bár Olaszország az a spot, ahol mindenki csak enne és enne, a lasagna és pizza szülőhazájában az élet nem kimondottan olcsó. Túrista gócpontok mentén meg se forduljon a fejetekben megállni, negyed vesétek árából, egy nem kimondottan jó, hamar és gondatlanul elkészített akármit raknak majd elétek. A legjobb kájaitokat pedig a kis, félreeső tavernákban fogjátok találni, átlagosan 10-12 euró közötti árakban.
NUMERÓ TRE, utolsó egyben legfontosabb jótanácsom: Látogassátok meg Tivolit és csodáljátok meg a Villa d’Estét! Hogyha netán fölös időtök marad, és nem tudjátok mit kezdjetek vele, íme itt a megoldás. Hogyha sírni szeretnétek a gyönyörtől egy mesebeli környezetben akkor ez a ti helyetek.
A Villa d’Esté az itáliai késő-reneszánsz (manierista) építészet egyik mesterműve. A fényűző nyaralót 1549-ben Pirro Ligorio kezdte építeni,a kert vízellátásához errefelé terelték az Anio-folyót, melyből mérnöki bravúrral megalkotott vezetékeken és medencéken át jut el a víz a kert látványos kútjaihoz. Az 1800-as években vendégként többször megfordult itt Liszt Ferenc is, akit a mesebeli helyszín ihletett a Villa d’Este szökőkútjai (1877) zongoradarab megkomponálására.
+ Egy érdekesség a Csáó, Lizzie! 2003-as film rajongóinak, a helyszín feltűnik a filmben is, Paolo, a híres olasz énekes ide szöktetti a gimnazista, amerikai Lizziet amikor az hirtelen beteget jelentett az iskolai kirándulásáról.
Utazz és csodálkozz rá az egykoron dícső, Római Birodalom mekkájára, járd be a múzeumok tömkelegét, szívd magadba, megannyi történet kezdetét és végét. Vedd fel a város lüktető ritmusát és eredj régi letűnt korok nyomába. Szard le, hogy nem lett egy jó képed sem amit ki tudsz dobni instára és ne csak azért idd az Aperolt, mert mindenki azt csinálja.
És ha Trevi kútnál jársz ne felejts el dobni kettőt, a szóbeszédek úgy tartják, hogy egy érme biztosíték arra, hogy még visszatérsz az olasz fővárosba, kettő pedig már az igaz szerelem megtalálásához is vezethet.