Az igazság az, hogy Hófehérke és a hét törpe, valamint Csipkerózsika történetei korántsem a megszokott, édes mesék, ha visszamegyünk az eredeti, régebbi verzióikhoz. Ezek inkább sötétebb, mélyebb szálakkal átszőtt felnőtteknek szóló történetek, mintsem a kisgyermekek számára kitalált könnyedebb mesevilág részei.
Mindkét mesét a német Grimm-testvérek dolgozták át oly módon, hogy sziruposan édes történetekké váljanak, miközben az eredetiekben sokkal súlyosabb, komorabb árnyalatok rejlenek. Az eredeti verziókban gyakran feltűnnek szexuális motívumok, erőszakos cselekmények és akár kannibalizmusra utaló elemek is, melyek messze állnak az ártatlan gyermeki fantáziától.
Az eredeti Hófehérke történetében a gonosz mostoha nem elégedett meg azzal, hogy egy egyszerű vadászt bérelt fel a lány meggyilkolására. Ehelyett bérgyilkost fogadott fel, aki megmérgezte a hercegnőt, majd szívét, és belső szerveit hozta el, hogy azokból a mostoha egy kegyetlen lakomát csaphasson. A hét törpe szálai is sötétebbek, hiszen ők a bányában uralkodó munkakörülmények miatt maradtak alacsony termetűek, és kunyhójuk túlzsúfolva volt, olykor akár 30-40 törpe is egy helyiségben lakott.
A koporsós epizód is eltér az általunk ismerttől: a király parancsára a szolgák kénytelenek voltak az üvegkoporsót mindenhova magukkal vinni, amiben a gyönyörű királykisasszony feküdt. Később, amikor már unottak lettek a koporsó cipelésétől, ráugrottak, megpofozták a lányt, mire az egy almadarabot köhögött ki, és visszatért az életbe.
A Csipkerózsika története valóban mély nyomokat hagyhat bennünk, különösen ha csak a Disney által festett kép alapján ismerjük. Az eredeti verzió a 16. században elevenedett meg, amikor egy gyönyörű királykisasszony szerelmes lett egy hercegbe. Ám sorsa már születése pillanatában megpecsételődött, hiszen gonosz mostohaanyja egy átokkal sújtotta: ha orsóhoz ér, örök álomba merül.
Ahogy betölti 16. életévét, szerelem gyúl az ifjú herceg és a királykisasszony között, ám az átok beteljesül, s a lány az orsó érintése után mély álomba szenderül. A herceg képtelen várni a szeretett hercegnő ébredésére, és a csodálatos szépségű lányt magáévá teszi. Nyolc hónappal később megszületik gyermekük, aki eltávolítja az anyjából az álom kútjába ejtett tüskét, s így a hercegnő felébred álmából. Mélységesen meghatódva látja, hogy bár aludt, gyermeke világra jött, de álmában sem feledkezett meg szerelméről, ezért örömmel fogadja ezt az új életet az ébredés után.
E két történet egészen más alapokon nyugszik, mint a Disney és a Grimm-testvérek által megszépített mesék, azonban ez így is van jól, hiszen a mesékből is van amit tanulni. Ezek a mesék azonban inkább hordoznak magukba szórakoztatási célból megírt elemeket, mintsem a zord világra rávilágító tanulságokat.
Források:
Fejes Réka, Kannibalizmus, nemi erőszak, ogre királyné: a Csipkerózsika eredeti története, 2021, Dívány.hu, https://divany.hu/offline/csipkerozsika-eredeti-tortenete/
Olga, A Hófehérke története valós, krimibe illő eseményeken alapul, 2022, nlc.hu, https://nlc.hu/szabadido/20220116/hofeherke-mese-eredet/