Stuart Mária történetét nemrég a Kolozsvári Magyar Színházba ismerhettem meg tüzetesebben. A már csecsemőkorban trónra kerülő Mária, skót királyné és az őt felváltó és örökre ellenező Erzsébet története habár a 16. században kapott teret, mégis az útokornak jelentős üzeneteket közvetíthet.

Ő Skócia utolsó skót uralkodója, illetve az első, aki egyesítette Skóciát és Angliát egy közös uralkodó alatt. Gyermekkorában nagyrészt Franciaországban nevelkedett, és később francia királyi családba is házasodott. Később, miután férje, II. Frigyes francia király meghalt, visszatért Skóciába. Azonban uralkodása Skóciában nem volt könnyű. Politikai intrikák és a vallási konfliktusok állandóan kísértették. Végül 1567-ben lemondott a trónról fia javára, és ő maga elmenekült Angliába, ahol az angol királynő, I. Erzsébet kezébe került.

Kép: Facebook.com, Stuart Mária

A Mária és Erzsébet közötti viszony igen bonyolult volt. Mária igényt tartott az angol trónra, amit Erzsébet elfoglalt. Többször is tervbe vették Mária skót trónra való visszahelyezését, de ezek a kísérletek kudarcot vallottak, és végül Mária 1587-ben kivégzésre került, miután összeesküvést szőtt Erzsébet ellen.

Máriát 10 évig tartották fogva vádak hiányában, ott kínozták és próbálták rávenni, hogy öngyilkos legyen, így nem foghatja rá Erzsébetre senki, hogy megölte az ex királynét. A Diego de Brea által rendezett darabban elég erősen uralkodnak a horrorisztikus elemek, a művértől kezdve az erőszakos megnyilvánulásokig igencsak eluralkodik a színpadon a káosz, ezért nem épp egy családbarát előadásról beszélünk.

Jómagam is meglepődtem azon, hogy a díszlet, a zenei aláfestések és a színészek játéka mennyire át tud alakítani egy egyszerű, azonban mégsem mindennapi történetet. Érzelmeim kettősek a darabbal kapcsolatban, mivel egyszerre jár át a kellemes, már-már tangótánc jellegű szerelmi szál hagyatéka, majd felcsendül bennem az öldöklés és sikolyokkal teli erős dobbanások ricsaja.

Kép: Facebook.com, Stuart Mária

Ebben a konfliktusban két különleges, de teljesen ellentétes természetű nő verseng egymással. Az egyik oldalon ott van a gyönyörű, szenvedélyes Mária, aki gyakran nem tudja uralni érzelmeit, míg a másik oldalon áll az okos, hidegvérű Erzsébet, aki hajlamos a zsarnokságra, magányos királynői mivolta alatt. Mindkettejük egészen féltékeny volt a másikra, és ez lett végül sorsuk kovácsa. A történet befejezése képpen Mária mártírrá vált, ő lett a morális győztes, míg Erzsébet, bár nagy áron megnyerte a küzdelmet, mégis magára maradt végső soron.

Források:

Gyarmati Kata, https://www.huntheater.ro/eloadas/659/stuart-maria/, huntheater.ro, 2024