A menstruációra sokszor a női léttel járó kellemetlen szükségszerűségként tekintünk, de nem is tévedhetnénk ennél nagyobbat. Ciklusunk arról árulkodik, mennyire egészséges az életmódunk és a szervezetünk, de akár ennél többről is szólhat.

Én azt mondom, a menstruációs ciklusunk ismeretével közelebb juthatunk önmagunk megismeréséhez és egy tudatosabb élethez: ha tudjuk, a ciklusunk melyik részében több az energiánk és melyikben kevesebb, mikor tudunk jobban teljesíteni és mikor jött el a befele fordulás ideje, úgy képesek lehetünk empátiával fordulni magunk felé és ciklikus működésünkkel szinkronba szervezni az életünket.

Ha viszont rettegéssel várjuk ezt az időszakot és csak a túlélés a cél, ez megakadályoz abban, hogy valóban kapcsolódjunk a testünkhöz és szeretettel forduljunk felé. A következő néhány tipp segíthet abban, hogy könnyebbek legyenek a vérzés napjai. (Ezek a praktikák viszont nem nyújtanak megoldást, ha a menstruációs fájdalmak mögött nem egyszerűen életmódbeli gondok, hanem konkrét betegségek állnak.)

1. Kezeld jól a sóvárgást!
Először is fontos tudni, hogyha az átlagosnál többször vagy éhes a menstruációt megelőző időszakban, az teljesen normális, ilyenkor a szervezetednek több tápanyagra van szüksége. Ha viszont a menstruációd alatt érzel fokozott vágyat az éléskamra kirámolására, a szervezeted üzen neked – jó lesz figyelni rá.

 1. Kezeld jól a sóvárgást!
Először is fontos tudni, hogyha az átlagosnál többször vagy éhes a menstruációt megelőző időszakban, az teljesen normális, ilyenkor a szervezetednek több tápanyagra van szüksége. Ha viszont a menstruációd alatt érzel fokozott vágyat az éléskamra kirámolására, a szervezeted üzen neked – jó lesz figyelni rá.

  • Ha általában csokira fáj a fogad, az jelentheti a magnéziumszint csökkenését. Ilyenkor próbálj
    a cukros tejcsokoládé helyett magas kakaótartalmút fogyasztani.
  • Ha a cukros italokat kívánod, az ingadozó vagy alacsony vércukorszintet jelez. Üdítőitalok helyett fogyassz kókuszvizet.
  • A kávé utáni sóvárgás a cirkadián ritmus felborulását jelzi. Helyette kipróbálhatsz különböző teákat vagy a matchát.

2. Ne igyál alkoholt és kávét!
A túlzott alkoholfogyasztás felborítja a hormonrendszer működését azzal, hogy növeli a progeszteronszintet, így a ciklus rendszertelenné válik. Ráadásul a premenstruációs és menstruációs fájdalmakat is növeli. Felszívódásához magnéziumra van szüksége a szervezetnek – a baj csak az, hogy a vérzés alatt eleve megnő a magnéziumszükségletünk. A szervezetünk megpróbálja pótolni a magnéziumot, leterhelődik, a vércukorszintünk leesik, erre pedig a szervezet sóvárgással reagál.

3. Pihenj sokat!
Mentálisan és fizikailag is. Kerüld a stresszt és az intenzív testmozgást. A séta, a jóga és a nyújtás viszont jót tesznek a menstruációs görcsök  és egyéb tünetek, például emésztési gondok és puffadás ellen. Olvass, rajzolj, írj, nézz sorozatot, írj naplót vagy csak szánj magadra időt és csodáld a szervezeted, hogy mi mindenre képes, és légy hálás neki. Magadnak.

4. Fogyassz sok folyadékot és egyél rostban, illetve tápanyagban gazdag ételeket.
Ezek segítenek a menstruációt kísérő emésztési gondok kiküszöbölésére. Ha pedig gyakran érzed ilyenkor kimerültnek magad, egyél sok zöld leveles zöldséget, hogy pótold a szervezeted vastartalékát.

Ciklusunkra az egész életmódunk hatással van, így a mozgás, az egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiségű pihenés elengedhetetlen a ciklus minden szakaszában. Szeresd magad annyira, hogy ezeket megadd neki, és hidd el, szervezeted megköszöni majd!

Források: hormonmentes.hu, funkcionalisorvoslas.hu
Képek: curatedbygirls