A barátnőim buzdítására szétküldtünk egy kérdőívet, alkoholfogyasztási szokások témában, és nagyon izgalmas válaszokat kaptunk. Egy éjszakai beszélgetés során vetettük fel a kérdéseket, hogy a mai fiatalok tudnak-e úgy igazán bulizni alkohol nélkül? Miért lett a cigizés a legnépszerűbb szociális közeg? Korábban volt alkalmam egy leszokott szenvedélybeteggel interjút készíteni, talán egyszer az is napvilágra kerül, de most a fiatalokat kérdeztem meg.

Már az első kérdés sok mindent elárulhat a társadalmunkról, pedig csak egy egyszerű kérdés volt: a kitöltő neme, bár a mai világban ez a kérdés nem is olyan egyszerű. A kérdőívet 79 nő és 43 férfi töltötte ki, és végig a nők uralták ezt az arányt. Többnyire egyetemisták töltötték ki a kérdőívet, de sok iskolás és dolgozó is volt köztük. Ja és az emberek 51,6 százaléka szingli volt. :))

Na de térjünk a lényegre. Nagyon színes volt annak a skálája, hogy ki, mikor ivott először alkoholt, de szinte mindenki 18 éves kora előtt. Szerencsére senki nem nyomta meg azt az opciót, hogy minden nap iszik alkoholt (az ilyen emberekhez valószínűleg nem is jutna el a kérdőív), viszont az emberek 13 százaléka hetente többször is iszik, 23 százaléka hetente és a legtöbben havonta szoktak inni, 30 százalék. Ezen belül is többségük eseményeken és bulikon szokott inni, de a válaszadók 30 százaléka azt nyilatkozta, hogy nem kell különösebb esemény, indok ahhoz, hogy igyanak, és többnyire barátokkal szokták ezt tenni. Az ital minősége pedig általánosságban fontos, de nem mindenkinek (gondolom a pénz néha korlátokat szab).

Arról is megkérdeztem a fiatalokat, hogy melyik ital a kedvencük, hát természetesen a sör nyert. Még a tömény italok is megelőzték a bort, ami csak a harmadik helyezést érte el. Arra a kérdésre, hogy egy alkalommal mennyit isznak nagyon színes válaszok érkeztek. Egy kortytól elkezdve ittas állapotig minden előfordult. A legtöbben általában két pohárnyit írtak. Itt az a fő kérdés, hogy két pohár mit?

Sokan azt is bevallották, hogy barátaik befolyásolják őket az alkoholfogyasztási szokásaikban. És a leggyakoribb vélemény az volt, hogy a mai fiatalok túlzásba viszik az alkohol mennyiségét, valamint volt pár érdekes gondolat is, pl. ,, Barátok befolyása alapján dől el, hogy a végleteket választják: vagy nagyon sok vagy egyáltalán.” Ezt én is nagyon sok helyen tapasztaltam. Minden társaságban vannak olyanok, akik hányásig isszák magukat, és vannak olyanok, akik nagyon tiltakoznak, és sok esetben ítélkeznek azok felett, akik bármilyen tudatmódosító szert fogyasztanak. És a kettő között van-e valaki?

Románia az 5. Magyarország pedig a 8. helyen van, ahol a legtöbb alkoholt fogyasztják. Ezzel is szembesítettem a kitöltőket, és meg is kérdeztem a véleményüket. Volt aki azzal nyugtázta, hogy a szegényebb országokban mindig nagyobb volt az alkoholfogyasztás, volt aki azt mondta, hogy ez egy valós probléma, amivel nem foglalkozunk eleget, de olyan is volt, aki azt írta, hogy valamiben mi is a topon kell legyünk (értékeltem a humoros emberkéket, főleg azokat, akik olyanokat írtak, hogy 2024-ben születtek). Túlnyomóban azt hibáztatták, hogy kiskorúaknak is kiadják az italt.

Az emberek összességében nagyon fontosnak találták az alkohol problémákat, mégis 64 százalékuk azt jelölte be, hogy rendben van, hogy ha annyit iszik, hogy módosul a tudatállapota. Kíváncsiságból feltettem ezt a kérdést a ChatGPT-nek is, aki így válaszolt: ,,Enyhe mértékű tudatállapot-módosulás általában nem okoz problémát, de ha valaki olyan sokat iszik, hogy súlyosan és károsan módosul a tudatállapota, az komoly problémákat okozhat.” (Majd mondott néhány tanácsot, hogy mit csináljak, ha úgy érzem, hogy az alkohol befolyásolja az életem, megköszöntem neki a törődést.)

Ami még nagyon érdekes volt, hogy a válaszadók többsége elég jónak találja az életét, viszont ezzel egyszerre nagyon sokan érzik magukat magányosnak. Csak három ember volt, aki egyáltalán nem érzi magát magányosnak.

Egy másik ellentmondásos eredménybe is ütköztem. Az emberek mindössze 19 százaléka válaszolta azt, hogy egyáltalán nem aggasztja az emberek alkoholfogyasztási szokása, mégis 72 százalékuk nemlegesen válaszolt arra, hogy akar-e változtatni. Tehát súlyos problémának gondoljuk, de tenni nem teszünk semmit ellene, még a saját szokásainkat se változtatjuk meg, így nem is fogunk tudni másokat jobb belátásra bírni, amíg magunkat se sikerült.

Azt is megkérdeztem a kitöltőktől, hogy szerintük az emberek miért nyúlnak az alkoholhoz. Nagyon sokan válaszolták azt, hogy azért, mert menekülnek problémák elől, vagy legalább is az összes erre vezethető vissza. Valaki így fogalmazott ,,Hogy menekülhessenek valamibe, ami úgy érzik, hogy több, más mint ők, a létezés azon formájához való közelkerülés, ahol a létezés nem a létért, hanem a pillanatnyi boldogságért van, egy olyan állapot, ahol nincsenek gondok, kötelezettségek, felelősségek, gátlások.” Ebben az a durva, hogy ebből az következik, hogy ugyanazok az emberek, akik szoktak iszogatni valójában tisztában vannak vele, hogy a legkönnyebb és leggyorsabb úton próbálnak menekülni, tehát valahol tudatosan csináljuk mi fiatalok, mi emberek.

Cheers!!