„Ha sírok
szememből engedem a levet,
aki ezen nevet
az biztosan nem szeret”- Kollár- Klemencz László
“Jaj, ne légy már ekkora bőgőmasina!”- hangzik el a játszótéren, az óvódában, egy film után, családi ebéden, és minden adandó alkalommal mikor kosarat kapunk az élettől és eltörik a mécses. Gondolom ezzel senki számára nem mondtam újat. Sírni ciki, gáz, rossz, egyébként is meg lányoknak szabad, fiúknak pedig semmi esetre sem. Na de álljon meg itt a nászmenet.
Mit is nyerhetünk azzal, ha alkalomadtán jól kisírjuk magunkat?
Kevesen tudják, hogy a könnyeknek számos jótékony hatása lehet az egészségre és a mentális jólétre nézve egyaránt. Fiatalként (és nem csak) könnyű elnyomni az érzéseket, ám fontos szem előtt tartani, hogy a sírásnak számos pozitív szerepe van:
- Először is, a sírás egy természetes stresszoldó mechanizmus. Amikor történetesen az egereket itatjuk, a testünk endorfint és oxitocint bocsájt ki,amelyek segítenek csökkenteni a stresszt és enyhítik a fájdalmat. Ezáltal a sírás segíthet megküzdeni a nehéz helyzetekkel és javítja a hangulatot.
- Másodszor, a sírás segít kifejezni az érzelmeket és tisztázni a gondolatokat. Egy jó kiadós sírás után belenézni a tükörbe és mosolyogni magadra, szerintem mindenkinek ismerős, na ez az a vízválasztó pillanat amikor sikerült számot vetned érzelmeid felett. Bravó. Ezért is jó néha kiengedni a gőzt.
- Emellett a sírás segíthet az empátia és az empatikus kapcsolatok kialakításában is. Amikor valaki sír, az másokban is érzelmeket vált ki, és lehetőséget teremt a kölcsönös megértésre és támogatásra. Ez erősítheti a kapcsolatokat és segíthet az embereknek egymásnak támaszt nyújtani nehéz időkben.
- Pszichológiai szempontból a sírás segíthet az érzelmi terhek megkönnyítésében és a traumák feldolgozásában. A könnyek által kifejezett érzelmek segíthetnek abban, hogy a megélt negatív élmény illetve tapasztalat feloldásra kerüljön. Ezáltal hozzájárulhat a traumák utáni gyógyuláshoz és az érzelmi stabilitás visszanyeréséhez.
Ne feledd, hogy a sírásnak nincs korhatára vagy neme!
Érzed, hogy nem bírod tovább? Hát engedd ki. Ha azért mert láttál egy megható filmet, örülsz esetleg szomorú vagy? Elhagyott a régi, nem szeret az új? Gyászolsz, esetleg valami nem oké? Ha jön a sírás, engedd, hogy menjen.
Forrás: Harvard Health Publishing