Gondoltál már arra, hogy az éppen ma viselt öltözeted teljes mértékben tükrözi azt, hogy éppen miként gondolkozol, vagy milyen a lelkületed? Biztosan találkoztunk azzal a kijelentéssel alsós korunkban, hogy a füzet a lélek tükre. Nos sosem értettem egyet ezzel a gondolattal, de hasonló filozófián fogunk tovább evickélni.Az ember problémáit vagy boldogságát a legegyszerűbben a zenével tudja oldani, mely mint apró szárnysegéd zuhan lelkületed mellé. Ez a külsődön is meglátszik, sőt valószínűleg azt tükröződ, ami éppen a füledben szól.Minden generációnak megvan a saját zenei lázadása, vagy mondhatni újjászületése, és ezt hevesen követi a külső is.Viszont a hip-hopon kívül a magyar közegben nem igazán volt zene által “inspirált” stílusirányzat (talán néhány elvétett rockeren kívül).A magyar alternatív rock jelenleg reneszánszát éli a fiatalság körében, mely vizuálisan is kiemelkedően látszik.
De miért van ez?
A műfaj sosem állt távol a magyar könnyűzenétől, de talán most ért el ahhoz a közönséghez, mely materiálisan is tekint rá, sőt személyiségjegyként kezeli azt.
Nem ritka az, hogy már-már rendszeres jelleggel botlunk úgy nevezett ,,alterlányok”láncába vagy puha fiúk gyűrűjébe.
De kik is ők, és miért?
Ez egy objektíven nehezen definiálható “jelenség”, mely a mai arculatát 2013-2016 között érhette el, talán ekkor kezdett el mászni a műfaj a szubkultúrából a popularitás felé.
Színes ingek, pasztellszoknya-áradat valamint a bársonynadrágok illetve spirituális jelképek nagyon adottak lettek, egy olyan közeg számára, kik igazán testközelből szeretnék megélni a lírai szövegek valamint az élő zene hatását.
A természetközelség, valamint az egymás iránt érzett érzelmek szerelmesei könnyen azonosulhattak ebben a környezetben, mivel nincsenek rossz gondolatok, csak meg nem vitatott témák s érzések.
Talán ettől lett ennyire nyílt és kötetlen ez az öltözködési ideológia. Ezt nem a Zene teremtette, csak ő idézte elő.
Az íratlan szabályok.
Bár ezzel megcáfolom kijelentésem, mégis beszélhetünk íratlan szabályokról, ha alter- öltözködésről van szó.
Persze az etikett megnevezés távol áll tőle, ez maradjon meg az eleganciánál.
Az embernek ránézésre lehet egy sanda gyanúja, hogy mi az, ami ,,alteres”.
Hirtelen kortársaim fejében kialakult, hogy hogyan is kellene ez kinézzen, és ezen kijelentéshez pár gondolat is társul: Legyen bőnadrágos!
Legyen turkálóból!
Legyen természetes színű(barna, zöld, sárga, kék)!
Legyen egyszerűen alteres!
Ezek volnának, de mint mondtam, nem lehet behatárolni, vagy konkrétan megnevezni, esetleg körbeírni.
Probléma-e ez? Lehet-e bírálni?
Az elmúlt években, a hallgatósága ezen zenekaroknak életkor szempontjából lecsökkent, talán átalakult. Előbbre helyezték a külsőséget, mint magát a zenét, így mutatva görbetükröt maguknak . Én személy szerint szétválasztanám a kettőt, de ez már egy se veled se nélküled kapcsolattá vált.
Hirtelen menő lett alternek lenni, és annak játszani magad. Mindenki tartozni szeretne valahová, és ez talán egy biztonságos közeg lett a bőnadrág meg a Csaknekedkislány. Mára már egy kulturális alappá vált, hogy minden tényező, mely hirtelen teret hódít magának, egyszerűen mainstreamé válik, majd elhasználódik. Tehető ez a közösségi média gyors vérkeringésének illetve az inger küszöbök megugrásának.
Egy valami biztos, talán az alternatív öltözködés már nem is annyira alternatív, csak teljesen beleépült legtöbbünk személyiségébe
Verdikt
Egyfajta elmélkedés volt abszolút paradox kérdésre, mely biztosan gyakran felmerült bennünk. Személy szerint fontosnak tartom, hogy ismerjük, tudjuk ennek az irányzatnak alapvető ismereteit, és próbáljuk helyén kezelni azt.
Minden, ami az alternatív öltözködés terén kialakult mint egy burkot, mi építettük, neveltük fel minden gyermekbetegségével együtt.