…mégis hogyan tanuljunk meg kapcsolódni magunkhoz, szeretni magunkat, ha csak egy testként vagyunk láthatóak a világban?

Nőként érkezni a világra gyönyörű és kimondhatatlanul nehéz tapasztalat. Sokszor elnyomásban élő női felmenőink sebeit hordozva próbálunk gyógyulni a borotvareklámok, csodadiéták, sminktippes videók és szépségversenyek filterekkel díszített útvesztőjében – mégis hogyan tanuljunk meg kapcsolódni magunkhoz, szeretni magunkat, ha csak egy testként vagyunk láthatóak a világban?

A Smoke Sauna Sisterhood című dokumentumfilmben nők felkavaró történeteit hallhatjuk a legegyszerűbb köntösben, sallangok nélkül, hisz vannak dolgok, melyekről csak így lehet. A szaunában megnyíló nők olyan történeteket mesélnek, amelyek személyesek, de némelyikük kisebb-nagyobb mértékben minden nőnek ismerős lehet: ezek a női lét általános és örökérvényű tapasztalatai.

Olyanok, mint …

a sosem vagy elég jó, elég szép … vagy egyszerűen csak elég. Ez az érzés mélyen belül gyökerezik, és független az ember valós kinézetétől. Az emberiség „szépségérzéke”koronként és társadalmanként változik: ma még cérnavékony modellek díszelegnek a plakátokon, holnap talán ismét a Marilyn Monroe-alkat lesz az ideális. Aki viszont gyermekkorában a „csúnya”, vagy a „kevésbé szép volt”, gyakran felnőttkorában is ezt a képet hordozza magáról.

az egyedül nem vagy értékes, nem vagy teljes. Az elvárás, hogy önálló lény helyett egy másik ember társaként határozzuk meg magunkat. Lehetőleg mihamarabb, mert ketyeg a biológiai óránk, és szülni, ugyebár, kötelező feladat. Bár sokan küzdenek ellenük, még mindig élnek ezek az elvárások a társadalomban.

a gondoskodás, az érzelmek kimutatása gyengeség. Egy sérült és szenvedő anya okozta seb, aki, bár megtett minden tőle telhetőt, az anyai szeretet és elfogadás erejét nem tudta megmutatni. Hogyan tanulhatja meg valaki a szeretetlenségben felnőve szeretni magát és embertársait?

a tested nem több, mint erőforrás vagy a vágyak kielégítésére alkalmas eszköz. Talán fájdalmaink legfájóbbika ez. Az ember egyszerű anyaggá, hússá degradálásának szélsőséges változata, amikor erővel veszik el a nő önrendelkezését saját maga felett. De láthatjuk, hogy még ebből a traumából is van út a gyógyulás felé.

… abortusz vagy vetélés. Még ha erős párkapcsolatban, támogató családban él is egy nő, a meg nem született gyermek elvesztésének traumájával egyedül kell szembenéznie, ez sajátosan női tapasztalat, akárcsak az életadás örömének megélése.

A filmben szereplő nők a szauna homályában elbeszélik történeteiket, megértésre és elfogadásra lelnek nőtársaikban, így képesek gyógyulni. Egymás hajának és bőrének tisztítása erős szimbolikát hordoz: lemossák egymásról a szégyent, amit eddig hordoztak. A történeteik egyediek, de a belőlük származó szégyen és fájdalom közös tapasztalat, így együtt, egymással sorsközösséget vállalva könnyebb megküzdeni velük. Bár nem szeretnék belemagyarázni nemlétező elemeket, a jeges vízben való megmerítkezés számomra az ujjászületést jelenti. A szégyent lemosva magukról a nők lehetőséget kapnak arra, hogy újradefiniálják magukat női és emberi minőségükben egyaránt.